Katowice Wiertnicza
Katowice Wiertnicza
Projektowane mieszkanie znajduje się w Katowicach, w nowym budownictwie. Inwestorzy to pasjonaci sztuki kulinarnej, zajmujący się nią na codzień w pracy oraz po godzinach w domu, w rodzinnym gronie. Dlatego niezwykle ważna była dla nich przestrzeń kuchni i jadalni.
Przestrzeń kuchni jest otwarta, połączona z salonem i jadalnią, oraz płynnie przechodzi w korytarz. Wytyczne do tego projektu obejmowały zarówno estetyczną, oraz sporo miejsca do przechowywania książek kucharskich oraz przedmiotów codziennego użytku. Ważną rolę miał pełnić intensywny kolor, odzwierciedlający usposobienie Klientów.
Układ funkcjonalny mieszkania nie został przekształcony, zmiany obejmowały drobne przesunięcia otworów drzwiowych oraz rezygnację ze ścianki wydzielającej aneks kuchenny. Strefa kuchni i jadalni jest proporcjonalnie większa niż przestrzeń salonu, co biorąc pod uwagę zawód Inwestorów, było działaniem celowym.
W całej przestrzeni dziennej posadzka została wykończona klasycznym dębowym parkietem ułożonym w jodełkę, jednak zmieniono kierunek jej ułożenia, co dodało charakteru tej przestrzeni. W kuchni zrezygnowaliśmy z tradycyjnych wiszących szafek, oraz wiszącego okapu. Zamiast tego miejsce nad blatem zajmują grafiki oraz dekoracyjny kinkiet Tolomeo. Dzięki zastosowaniu głębszego blatu kuchennego mamy możliwość przechowywania na nim, nie tracąc przestrzeni roboczej. Zabudowa kuchenna jest w klasycznej matowej czerni i bieli, charakteru dodaje jej polerowany blat z kamienia naturalnego oraz kolorowe akcenty, takie jak lampa sufitowa Lexavala w kolorze różowym. Przestrzeń jadalni tworzy drewniany stół i krzesła vintage oraz kolorowa wisząca lampa.
Pierwszoplanową rolę w przestrzeni dziennej gra jednak regał. Zabudowa meblowa wykonana na wymiar w kolorze burgundowym dominuje nie tylko ze względu na intensywny kolor, ale także na swój rozmiar, jej długość to prawie 10 m. Regał biegnie przez całe mieszkanie, od wejścia aż po drzwi balkonowe, oraz zajmuje przestrzeń od podłogi do sufitu. Zaczyna się tuż przy wejściu do mieszkania i pełni tam funkcję garderoby z haczykami na bieżącą odzież, dalej w korytarzu przechodzi płynnie w kierunku salonu. Znajdują się w nim półki otwarte i zamknięte o zróżnicowanych wymiarach, dopasowanych do potrzeb mieszkańców. Jest miejsce na siedzisko, półka na kapelusze Inwestorki oraz ekspozycję. Regał ma też zmienną głębokość, w nieco węższej przestrzeni korytarza jest płytszy, by nie zawężać komunikacji, a rozszerza się na końcu w salonie. W przestrzeni salonu mamy wnękę na telewizor oraz w rogu, nieco ukryte miejsce na legowisko dla psa. Jeden rodzaj zabudowy meblowej mieszczący tak wiele funkcji porządkuje przestrzeń dzienną, domyka ją i jednocześnie stanowi stały element widoczny z każdego miejsce.
Również z kolorem, ale zupełnie w innym wydaniu, została zaprojektowana łazienka. Dominuje tu bowiem intensywny żółty kolor, zarówno w płytkach ściennych jak i zabudowie meblowej pod umywalką. Bardziej surowego charakteru łazience dodaje niewykończony betonowy sufit oraz odkryte przewody wentylacyjne. Pozostałe elementy w łazience wykończone są w białym kolorze. Natomiast wspólnym mianownikiem z resztą wnętrza są biało-czarne płytki z kamiennym wzorem, które znajdują się na podłodze oraz za umywalką, powtórzyliśmy je również w pasie, nad blatem kuchennym.
Informacje
Architekt
Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz
Projekt
2023
Realizacja
2023/2024
Zdjęcia
Marta Różycka