Dom w Wapienicy

Dom w Wapienicy
Dom wolnostojący, o powierzchni nieco ponad 200 m², zlokalizowany jest na pięknie położonej, widokowej działce. Znajduje się na skraju obszaru turystycznego w Beskidzie Śląskim. Po wyjściu z domu, przekroczeniu strumienia, znajdujemy się wprost na górskim szlaku. Dom miał być odskocznią dla jego mieszkańców, miejscem do życia i złapania oddechu. Inwestorzy chcieli przestrzeni minimalistycznej, która nie będzie ich przytłaczać. Stanie się tłem dla widoków zza okna oraz oazą życia domowego. Jednocześnie wnętrze miało być funkcjonalne, bo w domu mieszkają też dzieci i każdy z domowników ma indywidualne potrzeby.
Z uwagi na bliskość natury, wewnątrz domu królują materiały naturalne, o różnorodnych strukturach i fakturach, działające kojąco na zmysły. Nie znajdziemy tu wysokiego połysku, błyszczącego chromu czy mocnych kolorów. Zamiast tego mamy szczotkowaną stal nierdzewną, kamień o satynowej powierzchni, różnorodne tkaniny o grubszym splocie, naturalne drewno oraz forniry dębowe o surowym wyglądzie. Wszystko to współgra ze sobą, opierając się na tej samej palecie barw. Prostota i delikatny detal oraz brak typowych ozdobników to esencja tej przestrzeni. Warto również wspomnieć, że przeważająca większość wyposażenia to produkty polskich producentów, znanych polskich marek. Całość dopełnia dyskretne oświetlenie architektoniczne w bieli i czerni oraz oprawy dekoracyjne podkreślające wybrane strefy.
Pracę nad projektem rozpoczęły sie równolegle ze startem budowy, co pozwoliło na wprowadzenie drobnych korekt w strefie parteru, min. przesunięcia i podwyższenie otworów drzwiowych. Na piętrze natomiast nieco inaczej ustalono proporcje pomieszczeń i ich układ. Możliwy był również wspólny wybór koloru stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych.
Na parterze, z wiatrołapu do strefy dziennej, wchodzimy szklanymi drzwiami typu pivot. Zastosowanie przeszklenia zapewnia od wejścia widok na otaczającą zieleń i otwarty plan wnętrza. Od wejścia uwagę przyciąga jadalnia, gdzie nad drewnianym stołem i krzesłami wyróżniają się lampy z brązowymi szklanymi kloszami. Otwarta część dzienna, za pomocą brył meblowych, została podzielona na trzy strefy: wypoczynkową, jadalnią oraz kuchnię. W strefie wypoczynku mamy podwieszaną jasnoszarą zabudowę z kominkiem. Składa się z części meblowej kryjącej telewizor, podestu z kamienia naturalnego oraz narożnego kominka. Po otwarciu harmonijkowych frontów możemy oglądać filmy lub grać na konsoli. Dzieki temu na co dzień nie widzimy ekranu tv, a miejsce to służy częściej do wspólnego spędzania czasu. Salon wydzielona natomiast grafitowy regał z miejscem do przechowywania i ekspozycji przedmiotów, który płynnie przechodzi w wysoką zabudowę kuchni. W tle za jadalnią przestrzeń domyka wysoka drewniana zabudowa kuchenna. Dyskretnie rozmieszczone podświetlenie w zabudowach dodaje klimatu, kiedy zapada zmierzch. Miękkie jasnobeżowe sofy zostały zestawione z surowym kamiennym stolikiem według naszego projektu oraz strukturalnym wełnianym dywanem. Całość dopełnia fotel z gładkiej koniakowej skóry na stalowej nodze. W kuchni paleta kolorów jest kontynuacją strefy salonu, a blaty wykonane sa z tego samego kamienia co półka pod kominkiem. Łazienka na parterze to miejsce do relaksu, w złamanej bieli, z charakterystyczną umywalką wykonaną na zamówienie.
Na piętro prowadzą schody z dębowymi stopniami na minimalistycznej stalowej konstrukcji. Ażurowa klatka schodowa jest tłem dla zieleni za oknem, podkreślają ją linie podświetlanych pochwytów oraz rytm czarnych tralek balustrady. Na górze znajdują się pokoje dzieci i ich łazienka, pokój muzyczny oraz strefa sypialni rodziców.
W pokojach dzieci pojawią się delikatne akcenty kolorystyczne, poza tym przeważa tu stylistyka, w której utrzymana jest reszta domu. Wydzielono odrębne strefy do nauki i pracy oraz do zabawy i odpoczynku. Łazienka dzieci wyróżnia się wzorzystą płytką, w stonowanej kolorystyce. Dzięki temu na koniec dnia nie dostarczamy dodatkowych bodźców wizualnych dla jej użytkowników.
Strefa rodziców składa się z sypialni, garderoby oraz łazienki. Garderoba jest częściowo otwarta i została dodatkowo wykończona od zewnątrz w ryflowanej okładzinie dębowej. Łóżko i zagłówek, choć zajmują całą ścianę, dzięki konstrukcji na nóżkach dają wrażenie lekkości. Po drugiej stronie sypialni znajduje się częściowo przeszklona łazienka. Ściana, która ją wydziela, jest wykończona płytką ze strukturą. W łazience oprócz funkcjonalnego prysznica i umywalki z kamiennym blatem znalazło się miejsce na przechowywanie w drewnianej zabudowie.
W trakcie prac nad projektem udało sie też wspólnie z Inwestorami dobrać kolorystykę wykończenia elewacji, dzięki temu wnętrze domu jest odzwierciedlone także na zewnątrz, co nadaje tej realizacji jeszcze większej spójności.











































Informacje
Architekci
Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz
Projekt
2022-2023
Realizacja
2023-2024
Zdjęcia
ZASOBY STUDIO