Dom w Mikołowie
Dom w Mikołowie
Otwarta przestrzeń, proste geometryczne kształty, odważne kolory, naturalne materiały i ponadczasowe dodatki.
Tak w skrócie można opisać wnętrza domu w Mikołowie. Wnętrza, które czerpią inspiracje ze stylu mid century modern.
Projekt zakładał stworzenie funkcjonalnej przestrzeni dostosowanej do potrzeb i zwyczajów Inwestorów. Domu, w którym wygoda i komfort użytkowania idą w parze z aspektem wizualnym i poczuciem estetyki Inwestorów, którzy przywiązują ogromna wagę do detali i rzeczy, które ich otaczają. Tutaj minimalizm, proste linie, geometryczne formy łączymy z wyjątkowymi kolorami, strukturami i dodatkami, które tworzą harmonijną i przyjazną przestrzeń. W całym założeniu światło gra niezwykle ważną rolę, zarówno to dzienne naturalne jak i nastrojowe oświetlenie sztuczne.
Od wejścia do domu, przez przeszklone drzwi typu pivot, rozpościera się widok na całe wnętrza parteru. Otwartą przestrzeń salonu definiują dwie przestrzenne bryły. Jedną z nich stanowi zabudowa kominka wykończona strukturalną pomarańczową płytką Ceramica Vogue z kolekcji Flauti. Drugą z nich jest wyspa kuchenna, na stalowej konstrukcji, wykończona czarną płytką. Nie bez powodu wykończenie tych dwóch materiałów zostało wybrane w wersji w połysku. Pomimo większych gabarytów tych brył, płytki odbijają światło, zmieniają się, w zależności od pory dnia i od światła.
Ważnym punktem salonu jest drewniana zabudowa meblowa, na wprost której, znajduje się wygodna, głęboka sofa. Regał z TV, pełni również funkcję barku oraz miejsca, gdzie znajduje się gramofon. Istotną rolę w tej przestrzeni pełni oświetlenie. Podświetlane półki regału, czarny kinkiet Flos 265 projektu Paolo Rizzatto, jak również lampa sufitowa, z kolekcji FLAT zaprojektowana przez Ichiro Iwasaki dla Vibia, która swoim odbitym światłem podkreśla surowe wykończenie betonowych sufitów.
Kuchnia idealnie wpisuje się w przestrzeń salonu, wyznaczoną poprzez narożnik ścian i betonowy słup konstrukcyjny. Elementy te stanowiły punkt wyjścia dla decyzji projektowej odnośnie układu jak i doboru materiałów w strefie kuchennej. Zabudowa meblowa wykończona fornirem zostaje jednocześnie przeciągnięta w stronę łazienki i dalej w kierunku przedpokoju i strefy wejściowej. Geometryczne bryły tworzą zwartą kompozycję, ale różnorodną pod względem kolorów, materiałów i struktur. Beton, drewno, kamienny blat, kwadratowe płytki, stalowe nogi wyspy kuchennej, ścienna lampa Artemide Tolomeo - to elementy i dodatki, które tworzą tę przestrzeń i czynią ja ponadczasową.
Zabudowa kominka przechodzi bezpośrednio w zabudowę schodów i prowadzi nas klatką schodową na piętro. Tutaj istotnym elementem jest balustrada w kolorze kobaltowym. Ten kolor pojawia się ponownie m.in. w stalowym biegu schodów, które znajdują sie w biurze i prowadzi na poddasze. Układ klatki schodowej i stalowych schodów przecina się w pewnym momencie i tworzy ciekawy akcent graficzny tej przestrzeni. Uzupełnieniem tej graficznej kompozycji jest obraz Nikodema Szpunara, który został zaprojektowany specjalnie do tej przestrzeni. Na piętrze znajdują się garderoba, biuro z wyjściem na poddasze, pokój kąpielowy oraz dwie sypialnie. W każdym z tych pomieszczeń zarówno dobór materiałów jak i oświetlenie stanowią ważny element wnętrza. Podświetlane półki, delikatne boczne światła, kinkiety w przestrzeni wykończonej spora ilością drewna i fornirów tworzą niezwykle klimatyczną i przyjemna przestrzeń zarówno do pracy jak i wypoczynku.
Wchodząc na piętro, na wprost klatki schodowej, znajduje się garderoba. Przysłaniają ją przeszklone drzwi, wykończone dekoracyjnym szkłem. Garderoba jest w pełni funkcjonalną przestrzenią, ale dobór materiałów, kolorów jak i oświetlenia wpływa na jej całościowy wygląd i odbiór tej przestrzeni.
W przestrzeni biura, stalowy bieg schodów został podkreślony kobaltowym kolorem i stał się głównym elementem tego pomieszczenia. Prosta geometryczna bryła schodów została zaprojektowana w taki sposób, aby funkcjonalność łączyła się z aspektem wizualnym. W tym pomieszczeniu wprowadzenie schodów i otwarcie przestrzeni na poddasze - sprawiło, że wnętrze jest doświetlone z obu stron, a przestrzeń została optycznie powiększona.
W pokoju kąpielowym przestrzeń z umywalkami i lustrami, została podkreślona fornirowaną zabudową meblową i stalową półką na perfumy i kosmetyki. W strefie kąpielowej zarówno wanna jak i strefa prysznica zaakcentowane zostały dodatkowym oświetleniem jak i odpowiednim doborem płytek ściennych. Całość została połączona układem i wzorem płytek podłogowych, nie brakuje tutaj akcentów kolorystycznych i detali w wykończeniu ze stali lub chromu.
Sypialnia jest przestrzenią, w której kolor pełni główną rolę, a obłe kształty i drewniane elementy sprawiają, że wnętrze nabiera niezwykłego charakteru. Dodatki, w postaci bocznych lamp Flowerpot projektu Vernera Pantona, czy też stalowych kinkietów, mięsistych zasłon oraz komody w kolorze kobaltowym, dopełniają tą przestrzeń i nadają jej niezwykle przytulny charakter.
Informacje
Architekci
Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz
Projekt
2022-2023
Realizacja
2022
Zdjęcia
ZASOBY STUDIO